Pramod Bhagat și Manoj Sarkar au câștigat aur și argint la badminton la Jocurile Paralimpice de la Tokyo

Pramod Bhagad, în vârstă de 33 de ani, din Odisha, a câștigat aurul după ce l-a învins pe parajucătorul Marii Britanii Daniel Bathell cu 21-14,21-17 în finala SL3 la simplu masculin.

India a câștigat și bronzul la același eveniment, Manoj Sarkar l-a învins pe japonezul Daisuke Fujihara cu 22-20, 21-13 în meciul pentru medalia de bronz.

PUBLICITATE

Pramod Bhagat a contractat poliomielita la vârsta de patru ani, ceea ce i-a afectat piciorul stâng. El a jucat primul său turneu împotriva jucătorilor de categorie normală când avea 15 ani. A fost încurajat de spectatori, ceea ce l-a motivat să meargă înainte în cariera sa de badminton.

Bhagat a câștigat multe medalii de aur în cariera sa, inclusiv Campionatul Mondial de Para Badminton BWF în 2013, un aur la Jocurile Mondiale Internaționale de Sport pentru Amputați în scaun cu rotile (IWAS).

Condiția Manoj Sarkar a apărut ca urmare a unui tratament medical necorespunzător la vârsta de un an. El suferă de o afecțiune a membrelor inferioare PPRP.

Manoj a câștigat numeroase premii în circuitul internațional, inclusiv un argint la simplu masculin la Thailanda Para-Badminton International 2017, un aur la Uganda Para-Badminton International 2017 și un aur la proba de dublu masculin la Campionatele Mondiale BWF de para-badminton 2015 .

India a câștigat acum patru medalii de aur, șapte de argint și șase de bronz la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.